Szkolenie w czasie rzeczywistym
nie jest to uprzednio nagrany materiał
6 godzin wraz z przerwą
rozpoczynamy o godz. 9.00
Wydrukowany certyfikat
który wyślemy pocztą
Grupa do 25 osób
każdy będzie miał czas na zadawanie pytań
Możliwość zadawania pytań
i dyskusji z innymi uczestnikami
Dostępne na komputerze, tablecie i smartfonie
z dowolnego miejsca
Zagadnienie wykorzystywania prywatnego samochodu pracownika w celach służbowych od lat budzi wiele wątpliwości. Wielość możliwości interpretacyjnych, zawiłość przepisów oraz mnogość aktów dodatkowych regulujących tą kwestię sprawiają, iż osoby za nią odpowiedzialne często nie są pewne, co do prawnych skutków swoich działań.
Podczas szkolenia przedstawione zostaną prawidłowe zasady wykorzystania mienia pracownika do celów pracodawcy, z uwzględnieniem wykluczenia odpowiedzialności pracodawcy za dopuszczenie do pracy pracownika bez badań, wykluczenia odpowiedzialności pracodawcy za szkody wyrządzone przez pracownika oraz wykluczenia odpowiedzialności pracodawcy za szkodę w mieniu pracownika. Prowadzący wskaże również czego powinni oczekiwać pracodawcy ubezpieczający swoją działalność od zakładów ubezpieczających odpowiedzialność cywilną, omówi prawidłowe postanowienia umowy o pracę i umowy o użycie samochodu do celów pracodawcy.
W trakcie zajęć zwrócimy również uwagę na prawidłowe zorganizowanie, za ewidencjonowanie i rozliczenie czasu pracy pracownika używającego samochodu prywatnego oraz na prawidłowe rozliczenie podatkowe i zapewnienie właściwej dokumentacji.
Szkolenie skierowane jest przede wszystkim do osób zajmujących się sprawami kadrowymi, podatkowymi, podejmujących decyzje o zezwoleniu pracownikowi na poszczególne rodzaje użycia samochodu prywatnego oraz służb bhp.
1. Podstawy prawne dopuszczenia do posługiwania się przez pracownika własnym samochodem przy wykonywaniu obowiązków ze stosunku pracy (art. 22 KP).
2. Rodzaje umów cywilnoprawnych z pracownikiem na wykorzystanie samochodu w pracy, podróży służbowej, podróży na szkolenie w związku z treścią ustawy o transporcie drogowym i rozporządzenia w sprawie kosztów przysługujących pracownikowi do zwrotu.
3. Ubezpieczenie samochodu używanego przez pracownika na rzecz pracodawcy przed szkodą majątkową.
4. Wypadek drogowy (zawiniony i niezawiniony) spowodowany przez pracownika kierującego samochodem prywatnym:
a. w pracy;
b. w drodze na szkolenie;
c. w podróży służbowej.
5. Odpowiedzialność:
a. pracownika;
b. pracodawcy;
c. ZUS;
d. zakładów ubezpieczeń komunikacyjnych w związku z wypadkiem.
6. Znaczenie badań lekarskich osoby wykorzystującej samochód prywatny w pracy, podróży służbowej, podróży na szkolenie dla odpowiedzialności pracodawcy wobec PIP.
7. Czas pracy kierującego samochodem prywatnym i pracowników – pasażerów tego samochodu w zależności od rodzaju przejazdu.
8. Analiza ryzyka wprowadzenia samochodów prywatnych do wykorzystania w stosunkach pracy.
9. Odpowiedzi na pytania uczestników szkolenia.