Szkolenie w czasie rzeczywistym
nie jest to uprzednio nagrany materiał
6 godzin wraz z przerwą
rozpoczynamy o godz. 9.00
Wydrukowany certyfikat
który wyślemy pocztą
Grupa do 25 osób
każdy będzie miał czas na zadawanie pytań
Możliwość zadawania pytań
i dyskusji z innymi uczestnikami
Dostępne na komputerze, tablecie i smartfonie
z dowolnego miejsca
Regulacje prawne dotyczące zakładowego funduszu świadczeń socjalnych sprawiają wiele kłopotów osobom zobowiązanym do ich przestrzegania. Wielość interpretacji, zawiłość przepisów oraz mnogość aktów dodatkowych powodują, iż osoby odpowiedzialne za zgodne z prawem funkcjonowanie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych często nie są pewne co do prawnych skutków swoich działań.
Zagadnienie to skomplikowało się jeszcze bardziej w ostatnim czasie oraz po wejściu w życie RODO. Dodatkowe regulacje i specyficzne uprawnienia niektórych grup zawodowych to tylko najważniejsze utrudnienia z jakimi spotykają się pracownicy działów kadr.
Szkolenie adresowane jest do osób odpowiadających za zgodne z prawem funkcjonowanie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, pracowników działów kadr, kierowników/dyrektorów i pracodawców.
1. Czy świadczenie urlopowe z ustawy może być wzorem dla przyznawania świadczeń socjalnych w zakładzie pracy w kontekście wysokości i kryteriów przyznania.
2. Kryterium stażu, rodzaju umowy o pracę, wymiaru etatu jako mające wpływ na sytuację socjalną a nie mogące stanowić kryterium socjalnego.
3. Ustawa czy regulamin świadczeń socjalnych – co jest faktyczną podstawą przyznawania świadczeń socjalnych.
4. Czy emeryci i renciści mogą zostać pominięci w kategorii osób uprawnionych do korzystania ze świadczeń.
5. Czy niektóre świadczenia mogą zostać wyłączone dla emerytów i rencistów ze względu niemożność spełnienia warunku korzystania z urlopu wypoczynkowego.
6. Do jakiego wieku dziecko jest dzieckiem w rozumieniu zfśs, a kiedy przestaje być uprawnionym.
7. Kim jest emeryt-rencista, były pracownik zakładu pracy w sytuacji w której zakończył działalność gospodarczą lub z kilku zakładów pracy odszedł na emeryturę.
8. Czy pracownik na urlopie bezpłatnym jest uprawniony do świadczeń socjalnych czy nie ze względu na zawieszenie stosunku pracy.
9. Co jest przedmiotem działalności socjalnej – dofinansowanie do wypoczynku czy dofinansowanie do wypoczynku urlopowego.
10. Jak szeroka może być działalność socjalna aby nie była dodatkowym świadczeniem pracodawcy na rzecz pracowników.
11. Kiedy kryterium 14 dniowego wypoczynku jest wątpliwe i nieuzasadnione.
12. Czy rzeczywiście nie można przyznawać świadczeń socjalnych w związku zaistnieniem okoliczności lub świąt w tym w szczególności: dzień dziecka, Boże Narodzenie, Wielkanoc, przejście pracownika na emeryturę lub rentę.
13. Jak badać kryterium socjalne – całościowo dla wszystkich świadczeń czy zindywidualizować do poszczególnych ich rodzajów.
14. Jak szeroko analizować sytuację materialną, rodzinną i życiową osoby uprawnionej w kontekście ograniczeń RODO.
15. Czy pracodawca musi weryfikować oświadczenia osób uprawnionych do korzystania ze świadczeń socjalnych, uwzględniając prawo podatkowe i ubezpieczeń społecznych.
16. Pracodawca administruje środkami czy nimi zarządza -zakres obowiązkowej współpracy ze związkami zawodowymi.
17. Pożyczka z funduszu świadczeń socjalnych to nadal świadczenie socjalne czy już pożyczka cywilnoprawna.
18. Czy świadczenia socjalne mogą być przyznawane co 2 lata ze względu na brak środków finansowych czy należy zrewidować zakres działalności socjalnej aby były dostępne przez cały rok każdemu uprawnionemu.
19. Pozycja i znaczenie komisji socjalnej – czy pracodawca jest związany opiniami komisji czy też samodzielnie decyduje o przyznaniu świadczeń.
20. Czy komisja socjalna jest konieczna.
21. Czy świadczenia socjalne mają charakter nie roszczeniowy ze względu na kryterium socjalne czy też ze względu na wielkość zgromadzonych aktywów.
22. Czy pracownik może kwestionować odmowę przyznania świadczeń powołując się na nierówne traktowanie lub działania dyskryminacyjne.
23. Odpowiedzi na pytania uczestników szkolenia.